Lesní školka: je dobrou nebo špatnou volbou?

Trend lesních školek ještě neopadává, naopak se nachází stále více rodičů, kteří zvažují tento způsob předškolního vzdělávání. Nejsou si však jistí tím, jestli je to skutečně dobrá cesta, jak jejich dítě připravit na školní život. Láká je představa pobytu v přírodě a to, že se stanou vůči přírodě tolerantními, na druhou stranu se bojí, jestli tento způsob předškolního vzdělávání nebude spíše laický. Pojďme se na zásadní rozdíly mezi klasickou a lesní školkou podívat a stejně tak si prozraďme, jestli to je nebo není správné řešení. 

Hlavní rozdíly mezi lesními a klasickými školkami 

V porovnání s těmi klasickými školkami se do lesních chodí v takovém oblečení, které odpovídá aktuálnímu počasí. Už v tom mnozí vidí jeden z benefitů – děti se naučí odlišovat, jaké oblečení je vhodné pro jaké počasí a tuto dovednost si bezesporu vezmou s sebou dál do života. 

Co se týče stravování, je to zde prakticky stejné jako ve školce. Děti mají svačiny, samozřejmě obědy, jen je to zde trochu skromnější co se týče zázemí. Samozřejmě to záleží školka od školky. Někdy jsou lesní školky plné hraček, jindy se chodí hrát si výhradně do lesa, proto je zázemí poněkud skromnější, jak ostatně bylo zmíněno.  

Hlavním rozdílem a také tím zásadním benefitem je však důraz na ekologičnost. Běžné školky a jejich programy jsou po roky známé, lesní k tomu přistupují trochu jinak. I to minimální materiální zázemí mluví o ekologické stránce života. 

Učení venku jako jeden z benefitů 

Tím by však výčet benefitů ani zdaleka nekončil. Pro rodiče je atraktivní myšlenka, že se děti učí venku. A právě na čerstvém vzduchu dochází k jejich podpoře produktivity, navíc jsou hodně v pohybu a zážitky, které zde prožívají, dokážou často vnímat naprosto všemi smysly najednou. 

Je lesní školka dobrá volba? 

Jestli se však jedná o dobrou nebo špatnou školku, to je otázka na každého rodiče. Benefity jsou nesporné, ovšem tento styl opravdu nemusí být nutně pro každého.  

Mohlo by se vám líbit...